Ochorenia pohybového aparátu

 

• Dysplázia bedrového kĺbu - DBK (HD)

Dysplázia bedrového kĺbu je pravdepodobne najčastejšia vývojová porucha kostry u psa. Spočíva v tom, že hlavica kĺbu presne nezapadá do kĺbovej jamky, ktorá nemá dostatočnú hĺbku. Hlavica sa preto trie o hranu kĺbu a postupne vzniká artritída (zápal bedrového kĺbu). Takto postihnutý pes máva bolesti a nie je schopný väčších výkonov. Jeho pohyb nie je celkom čistý, pri ťažších formách dysplázie kríva, až nakoniec nie je schopný vôbec žiadneho pohybu panvových končatín.

Pri dedičnosti DBK je potrebné si uvedomiť, že rodičia na svojich potomkov neprenášajú ochorenie, ale predispozíciu k ochoreniu. To znamená, že jedinec sa nenarodí už s ochorením, ale nesie gény pre toto ochorenie.

Nedostatočná, ale aj prehnaná výživa a záťaž šteňaťa alebo mladého psa môže viesť k dysplázii.

Dôležitá je kvalitná vyvážená strava a primeraný pohyb bez záťaže.

U nás sa používa 5 stupňová škála na určenie DBK:

0 (A) - pes bez dysplázie

1 (B) - hraničný nález (prechodný stupeň medzi ideálnym kĺbom a dyspláziou)

2 (C) - ľahký stupeň dysplázie

3 (D) - stredný stupeň dysplázie

4 (E) - ťažký stupeň dysplázie

Do chovu sa zaraďujú jedince do stupňa 2/2 (C) - vrátane

 

• Dysplázia lakťového kĺbu - DLK (ED)

Dysplázia lakťového kĺbu je pojem na označenie poruchy vývoja kostí, ktoré tvoria lakťový kĺb v období od narodenia po dosiahnutie dospelosti (12-18 mesiacov). Táto porucha sa vyskytuje hlavne pri veľkých plemenách psov s určitou plemennou predispozíciou. Ojedinele sa môže vyskytovať aj pri malých plemenách. Medzi hlavné klinické prejavy patrí krívanie rôznej intenzity, hlavne po odpočinku a vstávaní, ako aj po dlhšej únavnej chôdzi. Lakťový kĺb je naplnený vnútrokĺbovou tekutinou vo väčšom rozsahu, hlavne pri chronickom priebehu dysplázie.

Výskyt dysplázie lakťových kĺbov súvisí s rýchlym rastom psa, nekvalitnou výživou, zaťažovaním kĺbov v období rastu psíka a tiež dedičnou predispozíciou.

 

• Osteochondritis dissecans (OCD)

OCD je ochorenie vyskytujúce sa prevažne u rastúcich psov veľkých plemien. Jedná sa o ochorenie chrupaviek na kĺbnych plochách dlhých kostí, najčastejšie v ramenných kĺboch, ale môže postihnúť aj iné kĺby. Na vzniku osteochondrózy sa podieľa viacero faktorov - dedičnosť, plemenná predispozícia, rýchlosť rastu aj výživa. Krívanie psa spôsobuje kúsok odlomenej chrupky. Šteňa môže mať ťažkosti už od štyroch mesiacov veku, hoci častejšie k nim dochádza vo veku šesť až deväť mesiacov. Problém sa ukáže na röntgenovom snímu a v ťažkých prípadoch je nevyhnutný operačný zákrok.

 

Ochorenia očí

 

 

• Anomália oka kólií - Collie Eye Anomaly - CEA

Jedná sa o dedičné ochorenie očí, defekt, ktorý sa prejavuje na cievach sietnice a potom i na samotnej sietnici. K poškodeniu dochádza už počas gravidity a prvé známky je možné pozorovať už vo veľmi skorom šteňacom veku (cca 5-6 týždňov). Preto je veľmi vhodné nechať šteňa klinicky vyšetriť medzi 5-8 týždňom veku, kedy sa ešte ochorenie dokáže s istotou diagnostikovať. Toto ochorenie sa vyšetruje klinicky u príslušných veterinárov a tiež geneticky v určených laboratóriách - Optigen (USA) - jediné laboratórium s patentom. Genetické vyšetrenie dokáže odhaliť aj prípadných skrytých prenášačov ochorenia, ktorý sú inak klinicky zdravý.

 

Predpoklad narodenia šteniat zo spojení rodičov s rôznymi genotypmi
  Normal Carrier Affected
Normal 100% Normal 50% Normal
50% Carrier
100% Carrier
Carrier 50% Normal
50% Carrier
25% Normal
50% Carrier
25% Affected
50% Carrier
50% Affected
Affected 100% Carrier 50% Carrier
50% Affected
100% Affected

Normal - jedinec neprenáša ochorenie

Carrier - jedinec prenášajúci ochorenie

Affected - jedinec trpiaci ochorením

 

• Progresívna retinálna atrofia - Progressive Retinal Atrophy - PRA

Je to dedičné ochorenie očí, pri ktorom dochádza ku odumieraniu svetlocitlivých buniek v sietnici a ktoré vo veku 4 - 6 rokov končí neodvratným oslepnutím psa. Ochorenie sa vyskytuje vo dvoch formách:

1. Generalizovaná (Primárna Retinálna Atrofia typu 1) - prejavuje sa odumieraním tyčiniek. Najskôr sa rozpadá jadro tyčinky, potom odumrie celá bunka a je nahradená inou, ktorá však nie je citlivá na svetlo. K odumieraniu tyčiniek dochádza v okrajových častiach sietnice, stredová časť ostáva neporušená. Choroba postupuje rôznou rýchlosťou, nikdy sa však nezastaví.

2. Centrálna (Primárna Retinálna Atrofia typu 2) - začína zhruba v strede sietnice okolo tzv. slepej škrvrny. Svetlocitlivé bunky odumierajú, pigment sa zmnožuje a ukladá sa v nadmernom množstve. Vzniká tzv. hnedá škrvrna. Schopnosť centrálneho videnia je obmedzená. Postihnutý psi nie sú v tejto fáze choroby schopný vnímať za svetla tie objekty, ktoré sa nepohybujú, trpia tzv. dennou slepotou.

Toto ochorenie sa zatiaľ dá vyšetriť len klinicky.

 

• Glaukom - Narrow angle glaucoma (zelený zákal)

Glaukom je jednou z najčastejších príčin nezvratného poškodenia zraku u psov, pri ktorom dochádza k charakteristickému štrukturálnemu poškodeniu zrakového nervu a odumretiu gangliových buniek sietnice a následne k slepote.

Zatiaľ neexistuje genetický test, ktorý by odhalil prenášačov tohoto ochorenia a ani nie je známy spôsob dedenia. Toto ochorenie sa vyšetruje klinicky.

Viac informácií TU

 

Iné ochorenia

 

• Neuronálna ceroidná lipofunscinóza - Neuronal Ceroid Lipofuscinosis - NCL

Je to dedičné neurogeneratívne ochorenie, ktoré postihuje ľudí, psov a aj iné zvieratá. NCL predstavuje metabolické ochorenie ukladania látok v tele. Klinické prejavy môžu byť pozorované pomerne skoro, okolo 15 mesiaca veku psa. Miera neurodegenerácie sa vekom zvyšuje, u všetkých postihnutých jedincov sa vyvinú psychické abnormality a ataxia. Môžeme pozorovať napr. zvýšený nekľud, agresivitu, halucinácie, hyperaktivitu, epileptické záchvaty. Sprievodným znakom býva poškodenie sietnice ukladaním lipopigmentov. Väčšina postihnutých jedincov stratí schopnosť bežnej svalovej koordinácie pri tréningu, chôdzi a kŕmení. Postihnuté zvieratá sa zriedkakedy dožijú viac ako 28 mesiacov života.

Toto ochorenie sa testuje geneticky.

Viac informácií a tiež možnosti testovania nájdete na stránke Opti gen (USA), Genomia (CZ) alebo Slovgen (SK)

 

• Dedičná neutropénia - Trapped Neutrophil Syndrome - TNS

Je to dedičné ochorenie borderskych kolií pri ktorom dochádza k smrteľnému zlyhaniu imunity v dôsledku narušenej funkcie neutrofilov. Podstatou ochorenia je narušenie funkcie bielych krviniek - neutrofilov. Prvé príznaky sa vyskytujú u šteniat už vo veku 2 týždňov po narodení (nižšie váhové prírastky šteňaťa, nechutenstvo, apatia, matná a jemná srsť, hnačky, zvracanie, neschopnosť pohybovať sa v dôsledku opuchu kĺbov) a zväčša behom prvých mesiacov šteňa chorobe podľahne. Najstarší jedinec s TNS sa dožil 2 rokov a 8 mesiacov. Tabuľka dedičnosť je rovnaká ako u chororenia CEA.

Toto ochorenie sa testuje geneticky v Austrálii u Dr.Wiltona ale tiež v Optigen (USA), Genomii (CZ) a tiež Slovgen (SK)

 

• Multidrug Resistence Gene - MDR1

Mutácia v psom MDR1 géne je spojovaná s precitlivelosťou na určité lieky. Zavedením nových antiparazitík v roku 1980 odhalilo existenciu mutácie v MDR1 géne u psov, ktorá spôsobuje náchylnosť zvieraťa k potencionálnej smrteľnej neurotoxicite. Tieto látky sú bežne používané pri liečbe psov. U zvierat s precitlivelosťou na ivermectin, môžeme po podaní antiparazitného prípravku pozorovať poruchy pohybu a koordinácie, chvenie, zvracanie, dezorientáciu.

Viac informácií a možnosť genetického testovania nájdete na stránke Genomia (CZ) alebo na stránke Slovgen (SK).

 

• Epilepsia

Epilepsia je najčastejšou neurologickou poruchou pozorovanou u psov.

Viac informácií o tomto ochorení a tiež zoznam postihnutých psov môžete nájsť na tejto českej stránke - epilepsybc.weebly.com.